Přeskočit na obsah

MRAVENEC FARAON

Mravenec faraon je nejrozšířenější a také nejobtížnější škůdce mezi mravenci u nás. Je asi 2 mm velký, žlutý nebo světle hnědý. Pochází z tropické Afriky a proto v našich podmínkách mohou žít jen tam, kde je celoročně udržována poměrně vysoká a stálá teplota. Daří se jim velmi dobře především v bytech městských domů s více byty, zejména když jsou vytápěny centrálně.

Mravenec faraon
PODROBNĚJŠÍ INFORMACE

HUBENÍ MRAVENCE FARAONA

Jediným vhodným a účinným prostředkem je pouze specifická požerová nástraha, kterou dělnice požírají, donášejí do hnízd, nakrmí jí ostatní příslušníky kolonie, včetně samic a larev, čímž celé kolonie likvidují. Dělnice mravenců faraónů hodují na nástraze. Nástrahy je nutné pokládat v topné sezóně, kdy je aktivita mravenců nejvyšší. V létě, kdy teplota uvnitř bytů kolísá v závislosti na kolísající teplotě venkovních, není účinnost nástrah zaručena, protože nižší teplota aktivitu mravenců a přijímání nástrahy snižuje. Nástraha položená kvalifikovaným způsobem mravence faraóny úplně vyhubí a ošetřené objekty zůtstávají bez mravenců po mnoho let, až do jejich případného příštího zavlečení.

V obytných domech však je zcela nutné nástrahu položit do všech bytů postiženého domu i když se v některých z nich zatím třeba mravenci ještě nevyskytují. Důvodem je to, že se mravenci faraóni snadno a rychle stěhují, jak jsme jíž zmínili.

ŠKODY

Mohou být přenašeči různých bakteriálních onemocnění.
V nemocnicích mohou pronikat např. také pod obvazy u krvácejících ran. Zde mohou rány infikovat, komplikovat tak proces hojení, nebo dokonce spustit závažné onemocnění, jako je otrava krve. Stejným způsobem mohou kontaminovat i potraviny, které mohou být následně plné bakterií. Co není hermeticky uzavřeno, není před nimi v bezpečí.

PREVENCE

Jedinou prevencí je skladování potravin v dobře uzavřených, těsnících nádobách či obalech, nebo na hodně chladném místě. Nenechávat zbytky jídel na talířích v kuchyni, ani jinde v bytě.
Okamžitě omýt každé nádobí, uklízet drobky atp.

Mravenec faraon - galerie škůdců

POTRAVA A ROZMNOŽOVÁNÍ

Mravenec Faraon nepohrdne prakticky žádným zbytkem jídla, kapkami šťávy apod. Kolonie mravenců farao může být opravdu malá – třeba velikosti vlašského ořechu. Jejich výhodou je, že v kolonii existuje více královen (až 20). Některé zdroje uvádějí, že ve velkých koloniích lze najít dokonce až 200 královen. Což u nás v panelových domech bude spíše výjimka. Kolonie faraonů proti sobě neválčí. Pokud se kolonie rozrůstá, dojde k jejímu rozdělení na mateřskou a dceřiné kolonie. Díky dálkovým teplovodům jsou schopni šířit se celkem bez problémů po celých sídlištích, kdy při příznivých podmínkách postupně pronikají do dalších bloků. Zde se pak šíří zejména stoupačkami (topení, voda). Šířit se mohou samozřejmě také při stěhování v nábytku a věcech, v potravinách.

VÝSKYT A ÚKRYT

Drží se především kolem bytových jader,tedy v koupelnách, kuchyních (v prasklinách, pod dlažbou..). Zde totiž mají přístup k potravě i k vodě. To ale neznamená, že ho jinde nemůžeme najít. Rád využije třeba i květináč s pravidelnou zálivkou a jako potrava mu postačí pár drobků na talíři na stole. Častým úkrytem je například také varná konvice (spodek).