Rus domácí

Rus domácí patří do čeledi švábovitých a je rozšířen po celém světě.Dospělý jedinec je světle hnědý a jeho průměrná délka je cca 10-15 mm. U obou pohlaví Rusa domácího jsou nápadná dlouhá tykadla. Samec je světlejší a štíhlejší. Samice je naopak tmavá, má složená křídla, široký zadeček. Průměrná délka života Rusa domácího je cca 6 měsíců.

Hubení Rusa domácího

Pro hubení rusů se dnes používají převáne speciální gely. Tyto gely mají při hubení dominový efekt. Rus domácí uhyne do 24 hodin po požití. Dominový efekt spočívá v tom, že živí jedinci požírají mrtvé rusi domácí, nebo jejich trus a následně hynou. Do deseti dnů můžeme pozorovat výrazný úbytek rusů. Ke kompletní likvidaci dojde cca do třech týdnů v závislosti na typu prostředí.

Je možné použít také insekticidní postřiky. Jejich výhodou je zpravidla nižší cena. Nevýhodou je nutnost rozsáhlé přípravy objektu před aplikací. A je nutná opakovaná aplikace cca po 6ti týdnech.

Při ojedinělém výskytu těchto škůdců postačí běžně dostupné přípravky. Poprach a spreje. Jejich účinnost je krátkodobá. Při přetrvávajícím výskytu je vhodné kontaktovat profesionální firmu.

Při hubení Rusa domácího nejdříve zjistíme místa výskytu, informujeme nájemníky o termínu ošetření, typu přípravku, který na hubení použijeme, době odvětrání atp.

Škody

Trus a zbytky těl švábovitých mohou u citlivých lidí způsobit různý stupeň alergie. Hygienicky nesmírně významný je také fakt, že švábovití mohou pasivně přenášet celou řadu choroboplodných zárodků od virů přes bakterie až k vajíčkům parazitických červů.

Potrava a rozmožování

Rus domácí je aktivní hlavně v noci, kdy prolézá místa a hledá potravu. Živí se hlavně odpadky a v podstatě vším co najde. Po oplodnění se samici stáhne zadeček a nosí tzv. ootéku, která je dlouhá cca 5-6mm a ve které je 30-50 vajíček. Ootéka je bílá nebo červená a nosí ji dle teploty 15-40 dnů. Samička ootéku odkládá těsně před vylíhnutím. Vajíčka jsou odolná proti hubení. Hubící prostředky jsou účinné pouze na aktivní jedince. Rus tedy musí buď pozřít gel anebo přijít do styku s postříkanou plochou. Oproti Švábu obecnému má Rus domácí schopnost se pohybovat po šikmých i hladkých plochách.

Výskyt a úkryt

Vyskytuje se především tam, kde je vlhko a teplo (v potravinářských provozech, objektech spol. stravování, skladech, zdravotnictví, komunální sféře). V bytech se Rus domácí vyskytuje nejčastěji v kuchyni, v koupelně na toaletách, v rozvodech tepla. Rus domácí se ukrývá přes den v různých škvírách, rozbitých dlažkách, poličkách, pantech ve skříňkách, atp. I když není Rus domácí vidět, určitě si všimnete jeho trusu podobného rozsypané mleté kávě.

Prevence

Udržování hygieny. Tam kde je to možné, vyplňte škvíry a pukliny ve zdech, např.ve velkokuchyních.

Činnost naší firmy je specializována na oblast dezinsekce, dezinfekce, deratizace, dezikace, ochrany dřeva, asanačních prací a sanačních prací nejen v Praze, ale i po celé ČR. Jsme členy Sdružení pracovníků DDD České Republiky a evropské asociace CEPA.
Jsme držiteli certifikátu CSN EN ISO 9001:2001.